Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Samorządowe Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 109
Strona głowna  /  Grupa III
Grupa III

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE
NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2021 R.  – GRUPA III.


1. Witajcie w przedszkolu. – wesoło przywitamy się z kolegami i koleżankami, poznamy nowych przedszkolaków w naszej grupie, nauczymy się wesołych zabaw w kole na dywanie, opowiemy co nas zaciekawia, a czego się obawiamy, wysłuchamy opowiadania pt. Lisi ogon, dowiemy się, że strach ma wielkie oczy i nie ma się czego bać. Nauczymy się nowej piosenki na powitanie w języku angielskim- If you happy.  Zaplanujemy nasze działania w kolejności na każdy dzień – będzie to nasz plan dnia. Zwiedzimy kąciki zabaw w Sali i ustalimy zasady zgodnej, wspólnej zabawy – będzie to nasz kodeks przedszkolaka, będziemy go przestrzegali w każdym dniu. Wybierzemy sobie półki indywidualne na których przykleimy nasze imiona – nauczymy się odczytywać nasze imiona, porównamy z imionami kolegów, poszukamy takich samych liter i policzymy je. Nauczymy się piosenki pt. Plac zabaw – zagramy na instrumentach dostępnych w kąciku muzycznym. Wykonamy też pracę plastyczną, którą pochwalimy się na wystawie w szatni, ale to na razie tajemnica...


2. Wakacyjne wspomnienia. – zorganizujemy w kąciku przyrodniczym wystawę naszych wspomnień z wakacyjnych wypraw z Rodziną, pochwalimy się pamiątkami przywiezionymi z różnych stron, opowiemy gdzie byliśmy, co robiliśmy, czego będzie nam najbardziej brakować. Wskażemy na mapie miejsca gdzie wypoczywaliśmy. Wysłuchamy wiersza pt. Pamiątki z wakacji. Dowiemy się co to są rymy i zabawimy się w poszukiwanie wyrazów rymujących się. Poćwiczymy nasze bystre oczka i poszukamy wśród wielu obrazków tych, które są takie same. Zabawimy się z matematyką, policzymy muszelki i kamyczki, porównamy metodą przyporządkowywania których jest więcej. Ze słoika litrowego, piasku, papieru i niteczek wykonamy małą namiastkę morskich głębin. Nauczymy się techniką origami robić statek – urządzimy wyścigi fregat, będziemy przez rurki dmuchać na statki – zobaczymy, który pierwszy dopłynie do mety.  Na zakończenie porozmawiamy o środkach transportu, którymi można wybrać się w podróż- nazwiemy je. Powiemy jaką drogą się poruszają: lądową – po drogach lub szynach, wodną, powietrzną.


3. Jesteśmy bezpieczni w domu i na ulicy. – dowiemy się gdzie mieszkamy, jaki jest nasz adres i dlaczego wato go znać, pomoże nam w tym wysłuchanie opowiadania pt. Przygoda z małpką. Zainteresujemy się również bezpieczeństwem podczas poruszania się po mieście, jak bezpiecznie przejść przez jezdnię, co oznaczają sygnały świetlne na skrzyżowaniach, po co kierowcom są potrzebne znaki drogowe i co one oznaczają – o czym informują, czego zakazują, a przed czym ostrzegają. Nauczymy się wierszyka pt. Na chodniku przystań bokiem. Wyjaśnimy sobie dlaczego trzeba dbać o bezpieczeństwo na placu zabaw i jakich zasad trzeba tam przestrzegać – jakie sprzęty tam się znajdują i jak bawić się z kolegami (dlaczego zjeżdżalnia jest śliska, dlaczego nie kręcić mocno karuzelą?). Nauczymy się zabawy inscenizowanej do piosenki pt. Karuzela – dostosujemy tempo do akompaniamentu, będziemy aktywnie reagowali na zmiany. Rozmawiając o bezpieczeństwie powiemy również o zasadzie ograniczonego zaufania do osób nieznanych. Utrwalimy zasady zachowania w sytuacji np. gdy się zgubimy – wówczas prosimy o pomoc tylko policjanta lub strażnika miejskiego, nie ufamy nieznanym osobom, nie przyjmujemy prezentów i słodyczy, nigdy z nimi nie idziemy. Wysłuchamy opowiadania pt. Przygoda z małpką – poznamy losy Dudusia.


4. Dbam o siebie i o środowisko. – w tym tygodniu poznamy zasady dbania o naszą higienę osobistą oraz zdrowie. Będziemy trenowali perfekcyjne mycie rąk, aby pozbyć się wirusów i bakterii. Przypomnimy sobie o wirusie i zaśpiewamy piosenkę – Ty wirusie jesteś bardzo zły. Dowiemy się jak kaszlnąć, albo psiknąć nie rozprzestrzeniając kropelek z noska. Porozmawiamy o zasadach higienicznego mycia zębów. Zadbamy o dobrą organizację dyżurów w naszej sali, która zapewni nam porządek. Szczególnie zadbamy o to, aby każdy z nas wiedział do którego kosza wrzucamy zużyte chusteczki, do którego zwykłe papierki, a gdzie butelki po wodzie mineralnej. Zagramy w grę ekologiczną. Wykonamy pracę plastyczną z odzyskanych odpadów. 


 

PIOSENKA NA WRZESIEŃ DLA GRUPY III

 

1. Już radość w oczach, bo słońce świeci
Na spacer trzeba iść.
Na placu zabaw jest dużo dzieci,
Bawić się chodźmy dziś!
 
REF. Plac zabaw, plac zabaw,
         Tu z kolegami poznasz zabaw sto.
       Plac zabaw, plac zabaw,
         W słoneczne dni odwiedzasz go.

 

2. Są tu drabinki i karuzela,
Każdy się kręcić chce.
A w piaskownicy z mokrego piasku
babki zrobione dwie.

REF. Plac zabaw…

 

3. Miło jest huśtać się na huśtawce,
Wszyscy lubimy to że hej.
Możemy puszczać barwne latawce,
Wietrzyk dla nich wieje!

REF. Plac zabaw…

 

WIERSZYK NA WRZESIEŃ DLA GRUPY III

 

Zanim ulicę przekroczysz,
Otwórz szeroko oczy, 
Bo to bardzo ważna jest rzecz
By się na baczności mieć.

 

Najpierw w lewo, w prawo potem,
Jeszcze w lewo spójrz z powrotem   
Jeśli droga jest wolna już,
Swe kroki pewne skieruj w przód.    

 

Sprawa jest o tyle łatwa,
Jeśli są na przejściu światła,
One drogę pokazują, 

czy przechodzić informują.
 


Ostatnia aktualizacja: 2021-08-30