Strona głowna  /  Grupa I

KONSULTACJE DLA RODZICÓW
nauczyciel prowadzący 8 listopada 15:00-16:00
nauczyciel wspomagający 13 listopada  15:00-16:00

I.    Polsko, Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie…
Będziemy się przygotowywali do obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz Kraj. Poznamy legendę ,, O Lechu, Czechu i Rusie. Dowiemy się co to jest flaga i godło. Podczas zajęć plastycznych wykonamy godła odbijając nasze dłonie pomalowane na biało na czerwonym tle jako skrzydła orła. Na wzorze flagi nakleimy czerwoną bibułę, zapamiętamy, że flaga Polski jest u góry biała, a na dole czerwona. Posłuchamy Hymnu Polski i nauczymy się śpiewać przynajmniej jedną zwrotkę. Obejrzymy filmik edukacyjny CO TO ZNACZY BYĆ POLAKIEM.

II.    Mały człowiek czy też duży, dobrze gdy pomocą służy.
Poznamy przygody Misa Uszatka, dowiemy się jakie kłopoty miał, gdy poszedł do przedszkola. Utrwalimy sobie magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry. Wykonamy pracę plastyczną MOJA UŚMIECHNIĘTA BUZIA. Poznamy różne instrumenty muzyczne: bębenek, tamburyno, kołatka. Rozpoznamy ich dźwięki z zamkniętymi oczami. Porozmawiamy o tym jak możemy pomagać innym, zaśpiewamy piosenkę POMOGĘ MAMUSI. Nauczymy się nowych zabaw w kole : MAŁO NAS, TANIEC PRZYTULANIEC, CO MOŻE MAŁY CZŁOWIEK. Zabawimy się Mam dla Ciebie mały prezent: rozdamy kasztanki tak, aby każdy miał tyle samo.

III.    Hula, psoci, hałasuje, to jesienny wiatr figluje.
Co tak wieje? – przeprowadzimy obserwacje przyrodnicze i porozmawiamy o wietrze, liściach unoszonych i uginających się gałęziach. Posłuchamy muzyki wiatru: zefirek, wiatr, huragan. Zaśpiewamy piosenkę pt. Wietrzyk i zagramy na instrumentach. Przy pomocy chorągiewek zbadamy wiatr w naszym ogrodzie, z jaką siłą wieje i z którego kierunku. Wykonamy papierowe wiatraczki i wyeksponujemy na wystawie w szatni. Pobawimy się w dmuchanie, nauczymy się wierszyka Wiatr i wąż, będziemy naśladować gwizdanie i świst wiatru.

IV.    Parasole czas wyciągać, jesień w pełni, deszcz nadciąga.
Porozmawiamy o zmieniającej się pogodzie, określimy aktualne warunki, nazwiemy zjawiska atmosferyczne: deszcz, mgła, mróz, wiatr. Wysłuchamy wierszyków o ubieraniu się na różną pogodę. Obejrzymy elementy garderoby i podzielimy je wg przydatności do określonej pogody. Buty przeciwdeszczowe – kalosze: szablony kaloszy wykleimy kolorową plasteliną. Deszczowa muzyka – będziemy tworzyć dźwięki za pomocą przedmiotów codziennego użytku. Zabawimy się w deszczową wyliczankę, będziemy recytować słowa wiersza i wykonywać ruchy. Nauczymy się piosenki pt. Deszczowa piosenka.

Piosenka na listopad.
DESZCZOWA MUZYKA.

1.    Deszczyk pada: kap, kap, kap,
Ręce klaszczą: klap, klap, klap,
Chodzi sobie kot bury
I przegania chmury.

Wyliczanka:
         Pierwsza chmurka całkiem mała
Z wiatrem szybko odleciała.
Druga chmurka bardzo miła
Razem z kotem zatańczyła.
trzecia poszła sobie spać,
czwarta wciąż chce deszczem lać.

2.    Deszczyk pada: kap, kap, kap.
Nogi tupią: chlap, chlap, chlap.
Chodzi sobie kot bury
I przegania chmury.