Strona głowna  /  Grupa IV

nauczyciel prowadzący 05.06 15:00-16:00
nauczyciel prowadzący 19.06 15:00-16:00
nauczyciel wspomagający 12.06 15:00-16:00

• Niby tacy sami, a jednak inni.

Wysłuchamy wiersza A. Widzowskiej pt. Małe cuda, na jego podstawie poznamy dzieci z różnych zakątków świata, dowiemy się w jakich warunkach żyją, przypomnimy sobie o naszych prawach, co to jest Konwencja o Prawach Dziecka. Zabawimy się tak jak koledzy z innych kontynentów – indyjska zabawa Kabaddi. Nauczymy się piosenki pt. Inni, a tacy sami, w wykonanych własnoręcznie pióropuszach zatańczymy do indiańskiej muzyki, wysłuchamy też indiańskiej legendy o dwóch wilkach. Poznamy kulturę arabską słuchając opowiadania M. Strękowskiej – Zarębiny pt. Karim, porozmawiamy o tolerancji wobec ludzi różnych ras i narodowości. Ułożymy historyjkę obrazkową – Osoby niepełnosprawne są wśród nas, ocenimy nasze postępowanie względem innych, powiemy jak możemy pomagać niepełnosprawnym, jak możemy zdobyć przyjaciela i jak go rozpoznać. Zabawimy się w rozpoznawanie głosów naszych kolegów z grupy. Wykonamy prace plastyczne inspirowane wierszem A. Widzowskiej Dzieci na Ziemi, utrwalimy nazwy kontynentów, rozpoznamy domy dzieci z różnych stron świata.

• Wakacje tuż – tuż.

Porozmawiamy o naszych wakacyjnych planach, wysłuchamy wiersza L. Łącz pt. Letnie wakacje. Zaplanujemy niespotykaną podróż, nazwiemy różne środki transportu, wykonamy samolot z papieru techniką origami i urządzimy zawody w ogrodzie – kto dalej doleci? Nauczymy się piosenki Lato w kawiarence, zabawimy się przy muzyce w wakacyjny pociąg, stworzymy podkład muzyczny przy pomocy instrumentów perkusyjnych, zagramy jak prawdziwa orkiestra pod batutą dyrygenta – naszej pani. Słuchając opowiadania M. Strękowskiej – Zarębiny pt. Bursztynek, dowiemy się jak wspaniałe atrakcje wakacyjne czekają na nas nad morzem. Poznamy historię bursztynu, jak powstały, gdzie można je znaleźć, obejrzymy jego różne rodzaje i poznamy angielską nazwę. Zabawimy się w wakacyjny pociąg, którym odwiedzimy ciekawe miejsca w Polsce – góry, Mazury, puszcze, ruiny zamków. Posłuchamy charakterystycznych melodii i piosenek góralskich, posmakujemy oscypka, obejrzymy ciupagę, wysłuchamy legendy o rycerzach śpiących w Giewoncie. Podczas zabaw plastycznych zaprojektujemy gorset dla góralki.

• Pożegnania nadszedł czas.

Porozmawiamy na temat – za co lubimy wakacje?, rozwiążemy zagadki o lecie, utrwalimy wiadomości dotyczące charakterystycznych cech tej pory roku. Namalujemy farbami plakatowymi letnie marzenia dzieci wg. własnego pomysłu. Wybierzemy się na długi spacer wokół zalewu nowohuckiego, zbadamy zmiany pory roku, czy już przyszło lato ? Wspólnie zaśpiewamy piosenkę Moje marzenia. W zabawie dramowej opowiemy kolegom o czym marzymy. Opowiemy za co lubimy wakacje, wysłuchamy wiersza G. Lech pt. Co robią latem dni tygodnia? Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego zaprezentujemy kolegom z innych grup i rodzicom przygotowany program artystyczny, którym pożegnamy przedszkole i podziękujemy wszystkim za wspaniałe lata zabaw w przedszkolu. Używając różnorodnych technik plastycznych wykonamy dużoformatowy plakat jako prezent dla przedszkola za wspólnie spędzone lata, opiekę, zabawę i naukę.

I niestety w dniu 28 czerwca pożegnamy się. Kochane Przedszkolaki, pójdziecie w świat niosąc bagaż doświadczeń, umiejętności, wiedzy i wspomnień ze wspólnych zabaw. Kochani Rodzice, bądźcie dumni z Waszych pociech. Z maluszków stały się starszakami, a już niebawem uczniami. Życzymy dalszych sukcesów i wielu radości. Chociaż trudno nam się rozstać to wysyłamy Was w świat przeświadczeni, że zdobędziecie go dzięki wytrwałości i pracy.  POWODZENIA ????

Piosenka na czerwiec

1. Za rogiem czeka lato w malutkiej kawiarence.

Popija mały soczek, balonik trzyma w ręce.

I zaprasza na wakacje teraz, już!

Ref. Lato, ach lato, zaczaruj wszystkich nas!

Byśmy za toba pobiegli w ciepły las.

Na mchu i ciepłej trawce przy tobie poleżeli.

Na ptaki popatrzyli i wracać stąd nie chcieli.

Zaczaruj dla nas morze, powędruj z nami w góry.

Popluskaj się w jeziorze, popatrz w chmury.

1. Już woła do nas lato, kapelusz ma na głowie.

I niesie dla nas lody w polewie malinowej.

Przyjeżdżajcie na wakacje teraz, już!

Ref. Lato, ach lato…

Wieczorem otwieram okno

do świata pełnego marzeń,

historii niesamowitych,

niezwykłych, cudownych zdarzeń.

Spotkamy tu dobrą wróżkę,

zna ona moje pragnienia

i daje moce ogromne,

i siłę do ich spełnienia.

Więc marzę, tak często marzę,

marzenia moc wielka mają,

gdy bardzo w nie uwierzymy,

to one nam się spełniają.

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-03