Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Samorządowe Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 109
Strona głowna  /  Grupa II
Grupa II

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC CZERWIEC 2021 R. – GRUPA II.

 

Tematy kompleksowe:
1. Tacy sami, ale jednak inni. (temat na 2 tygodnie)
2. Gdzie pojechać na wakacje w Polsce.
3. Wakacyjne rady na bezpieczne zabawy.

***************************************************************************************
 

1. Obejrzymy  globus, nazwiemy kontynenty, postaramy się zapamiętać ich nazwy oraz położenie. Poznamy dzieci mieszkające tam, jak wyglądają, jak się ubierają i dlaczego właśnie tak, w jakich domach mieszkają i jaki tam panuje klimat, czyli jaka jest najczęściej pogoda. Zagramy w grę interaktywną – Zwierzęta świata, będziemy odszukiwali wybrane zwierzęta zamieszkujące kontynenty, a po naciśnięciu obrazka posłuchamy informacji o nich i poznamy jaki dźwięk – głos wydają. Zatańczymy indiański taniec wokół ogniska, wykonamy pióropusze. Odkryjemy tajemnice piramid oraz Sfinksa, zatańczymy taniec inspirowany zabawami dzieci z Afryki. Podróżując przez Azję nauczymy się piosenki pt. Jestem Chinka. Obejrzymy filmik edukacyjny o sportach uprawianych tam. Wędrując po krainie wiecznych śniegów zobaczymy jak wyglądają Eskimosi. Wysłuchamy opowiadania pt. Zaczarowana zagroda – to wesoła historia pingwinów, które ciągle uciekały ze stacji badawczej – takie były sprytne. Z talerzyka papierowego i wacików kosmetycznych wykonamy buzię Eskimoska. Po ekscytującej podróży wrócimy do Europy. Tu dowiemy się które państwa są członkami Unii Europejskiej. Obejrzymy zdjęcia przedstawiające charakterystyczne dla każdego państwa miejsca, zabytki. Posłuchamy próbek języka, który jest używany w różnych krajach, jak brzmi ich hymn oraz hymn Unii Europejskiej. Obejrzymy flagę UE i policzymy gwiazdki, zapamiętamy jej kolory. Wysłuchamy węgierskiego Czardasza, zaimprowizujemy do niego ruch. Poznamy również charakterystyczne melodie innych krajów UE.
 

2. Porozmawiamy o naszych planach wakacyjnych, obejrzymy albumy Polski i różnych ciekawych miejsc do odwiedzenia.
Zapoznamy się z mapą Polski, zobaczymy gdzie są góry, a gdzie morze, gdzie stolica, a gdzie Mazury. Dopasujemy do tych miejsc obrazki. Jak wyglądają Górale, a jak Ślązacy? To też poznamy oglądając ilustracje oraz filmiki edukacyjne na kanale You tube, zatańczymy wspólnie do ich charakterystycznych muzyki. Wraz z rybakami postaramy się łowić ryby – u nas będzie to makaron pene nawlekany na rurki do napojów. Z góralami zaśpiewamy wspólnie Hej bystra woda, bystra wodziczka…, a ze ślązakami – Poszła Karolina do Gogolina. Wykonamy pracę plastyczną przedstawiającą statek na morzu, a w nim rybki.
 

3. Wakacje to czas wesołych zabaw w różnych miejscach. Wysłuchamy wierszyka pt. Wakacyjne rady, obejrzymy też filmik edukacyjny na You Tube pod tym samym tytułem. Porozmawiamy nt. jak należy się zachowywać podczas wakacji, dowiemy się, że zawsze należy słuchać rodziców i wykonywać polecenia, bo od tego zależy nasze zdrowie. Nauczymy się piosenki pt. Niech żyją wakacje, zaśpiewamy ją wesoło jednocześnie grając na instrumentach perkusyjnych. Podczas zabaw matematycznych porozmawiamy o lodach, ulubionym, letnim deserku. Jaki smak ma jaki kolor, ile gałek jest w wafelku, która gałka jest większa i ułożymy je w kolejności. Większość czasu w ostatnich dniach spędzimy w ogrodzie przedszkolnym – urządzimy tu wyścigi drużynowe, zawody w bieganiu na czas, konkursy na najciekawsze budowle z piasku oraz gry zespołowe – Zbijak, Gąski, gąski do domu… i inne, które wymyślimy na bieżąco.

 

WIERSZYK NA CZERWIEC

 

Leci bociek leci,

w locie liczy dzieci:

Pięcioro nad Nilem

liczy krokodyle.

 

Czworo nad Sekwaną

łowi ryby rano,

troje pływa w Szprewie,

o boćku nic nie wie.

 

Dwoje na brzeg prysło,

Gdy frunął nad Wisłą,

ile dzieci w locie

widział polski bociek?

 

Policz ze mną:

Raz, dwa, trzy…

Który jesteś ty?

 

PIOSENKA NA CZERWIEC

 1. 1. Chociaż świat dokoła
  dziwny jest i wielki,
  a my tacy mali
  mali jak kropelki.

  Ref. Podajmy sobie ręce
  w zabawie i w piosence,
  w ogrodzie przed domem,
  na łące znajomej.
  Podajmy sobie ręce,
  przez burzę i przez tęczę,
   pod gwiazdą daleką, 
  nad rzeczką i rzeką.

  2. Choć nas czasem dzielą 
  nieprzebyte góry,
  nieskończone drogi,
  zachmurzone chmury.

  Ref. Podajmy sobie ręce…


Ostatnia aktualizacja: 2021-05-31