Starszaki uwielbiają zajęcia kulinarne. Przy okazji realizowania treści z zakresu "W sadzie i w ogrodzie", przygotowaliśmy pyszną i zdrową lemoniadę cytrynową. Przepis jest bardzo prosty. Wycisnęliśmy sok z 1 kg cytryn. Jakież było nasze zdziwienie, gdy zobaczyliśmy jak niewiele soku udało się uzyskać. Następnie połączyliśmy go z wodą oraz do każdego dzbanka dodaliśmy po 2 łyżki pysznego miodu. Spróbujcie sami w domu z rodzicami.
Dzieje się....galeria
17 października grupa III odwiedziła bibliotekę na os. Górali. Nieustannie szerzymy zainteresowanie czytelnictwem, dlatego wysłuchaliśmy ciekawej pogadanki na temat książek, ich rodzajów, warunków ich wypożyczania. Wypożyczyliśmy sobie po jednej samodzielnie wybranej książce do domu i na pewno z pomocą rodziców ją przeczytamy. Niektóre osoby jeszcze nie miały swojej karty, ale już następnym razem ją założymy :)
Dnia 12.10.2023r w naszym przedszkolu świętowaliśmy 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Grupa IV przygotowała i zaprezentowała program artystyczny. Wszystkie grupy odśpiewały ,,Hymn Przedszkola 109" Na zakończenie pani dyrektor złożyła życzenia pracownikom.
Projekt badawczy ,, Jabłko" w trzeciej grupie spotkał się z bardzo dużym zaangażowaniem
ze strony dzieci i rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Przepiękne drzewo, które ozdobiło nam salę wykonała mama Leona Ku. Na nim zawisły piękne drewniane jabłuszka ( które wyciął dla nas tata Leona Ka. ) W takich okolicznościach, niczym w prawdziwym sadzie minął nam tydzień w którym poznaliśmy wiele ciekawostek o tych pysznych owocach. Skosztowaliśmy dwie szarlotki i dwie tury muffinek jablkowych. ( mama Agatki, mama Leosia Ka i mama Leosia T. Upiekły dla nas te pyszności.) W naszym sadzie nie zabrakło wielu odmian przepysznych jabłek. ( za co serdecznie dziękujemy mamom; Filipa, Liliany i Oli ). Próbowaliśmy smaków jabłuszek, zrobiliśmy też samodzielnie z nich sok. Dziękujemy też mamie Milenki :).
Dzieci z grupy II wybrały się na wycieczkę do Muzeum Nowej Huty na wystawę pt. ,,Trzepaki, Reksio, Atari", czyli wystawa o zabawie i zabawa na wystawie! Wzięliśmy również udział w zajęciach pt. ,,Opowieści z Nowej Huty" Wysłuchaliśmy opowieści o Wandzie i usypanym dla niej kopcu, o czarownicy z Mistrzejowic czy krzesławickim koniu.
"Wśród liści kasztany,
brązowe kasztany,
a każdy z kasztanów
jak namalowany."
Z darów jesieni układaliśmy ?dywanowe kompozycje?. W kąciku przyrody pojawiły się nasze ślimaki z ?kasztanowym domkiem?.
W czwartek, 5 października, grupa IV wybrała się na wycieczkę do Muzeum Nowej Huty. Wysłuchaliśmy legend z Nowej Huty. Każdy z nas znał "Legendę o Wandzie, która nie chciała Niemca". Z zachwytem wysłuchaliśmy również "Legendy o koniku krzesławickim", "Legendy o czarownicy z Mistrzejowic" która jak się okazało wcale czarownicą nie była oraz o figurze Chrystusa która znajduje się w bazylice w Mogile. Pan Piotr bardzo ciekawie opowiadał wszystkie historie i na koniec przygotował dla wszystkich kolorowanki, które wybieraliśmy sami.
24 września, starszaki z zerówki odwiedziły kolejną wystawę w Artzonie. Tym razem tematem wystawy był ?Artbook?. Bardzo nam się podobały wszystkie okazy, a najbardziej, to, że wszystkich można było dotknąć.
Starszaki rozpoczęły przygodę z innowacją pedagogiczną ?Jestem Europejczykiem?. Dowiedzieliśmy się, że Unia Europejska to ani kontynent, ani miasto, ani kraj, ale ucieszyliśmy się, że Polska również jest państwem członkowskim. Zobaczyliśmy jak wiele krajów należy do UE, okazało się, że nie raz widzieliśmy symbole UE, a niektórzy z nas płacili również euro na wakacjach.
Pani Agnieszka przygotowała również iście europejski jadłospis w tym dniu: była sałatka nicejska na śniadanie, na II śniadanie polskie kulki mocy, a na obiad zjedliśmy zupę grecką z białej fasoli oraz gulasz węgierski.
Chętnie przytulilibyśmy również na żywo maskotkę UE, czyli Syriusza.
Dzieci z grupy IV wzięły udział w tegorocznej edycji akcji: BohaterON w twojej szkole. Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, promocję postaw patriotycznych oraz historii Polski XX wieku. Starszakom bardzo podobały się zajęcia pt. ?Lekcja bohaterstwa?. Dzięki temu mimo, że jeszcze mali, już wiedzą, że można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Prawdziwym zaskoczeniem była dla nas informacje, że Dzień Niepodległości w Polsce jak i Angoli obchodzi się 11 listopada.
Dzieci z grupy IV zrealizowały kolejne zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu ?Każdy inny ? wszyscy równi?. 29 września zorganizowaliśmy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego. Dowiedzieliśmy się, że w uchu jest i młoteczek i kowadełko i nawet ślimak???? Uczestniczyliśmy także w mini-lekcji języka migowego, którą zorganizowała dla nas pani Ada.
Podczas jednego ze spaceru zawędrowaliśmy pod czołg na os. Górali. Lubimy podziwiać piękno naszej dzielnicy i odkrywać wszelakie ukryte w niej skarby. Do takowych należą również kolorowe liście i kasztany które tego dnia zbieraliśmy.
W grupie III poznaliśmy niezwykle ważny temat jakim jest bezpieczeństwo. Poznaliśmy znaki drogowe, ważny numer alarmowy 112. Wiemy, jak należy przechodzić przez ulicę, jak postępować w sytuacjach zagrażających życiu takich jak pożar. Podczas spaceru dzięki uprzejmości strażaków mogliśmy obejrzeć ich pracę oraz wyposażenie wozów strażackich.
Dzieci oglądały wernisaż ARTBOOK, na którym znajdowały się książki wykonane z różnego tworzywa. Autorami tych książek były zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Najbardziej zainteresowała nas książka z drzewami.